Felak Suresi

Facebook  Twitter

Felak Suresi 5 Ayetten oluşup Medine’de nazil olmuştur. Sure ismini ilk ayette geçen ‘Felak’ kelimesinden almıştır.


İçindekiler

 • Felak Suresi Hakkında Bilgi
 • Felak Suresi Okunuşu
 • Felak Suresi Anlamı
 • Felak Suresi Fazileti ve Sırları
 • Felak Suresi Okumanın Önemi

Bu kelime mealen ‘Sabah’ anlamına gelir.Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de 604. Sayfada yer alan bu sure Nas Suresi ile birlikte indirilmiştir.

Efendimize yapılan büyüde 12 düğüme karşılık Felak ve Nas Sureleri gönderilmiştir. Sıkıntıdan, nazardan, kaza ve beladan kısaca her türlü şerden korunmak için Allah’a sığınacağınız bu sureler nüzul sırasına göre 20 ve 21. Surelerdir.

Felak Suresi Okunuşu

Kul eûzu bi rabbil felak (felakı)
Min şerri mâ halak (halaka)
Ve min şerri gâsikın izâ vekab (vekabe)
Ve min şerrin neffâsâti fîl ukad (ukadi)
Ve min şerri hâsidin izâ hased (hasede)

Felak Suresi Türkçe Anlamı

De ki: “Ben, Felâk’ın Rabbine sığınırım.”
Yarattıklarının şerrinden
Ve karanlığı çöktüğü zaman gecenin şerrinden
Ve düğümlere üfleyenlerin şerrinden
Ve haset ettiği zaman, haset edenin şerrinden

Felak Suresi Arapça Okunuşu

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ
قُلْ اَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِۙ ﴿١﴾ مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَۙ ﴿٢﴾ وَمِنْ شَرِّ غَاسِقٍ اِذَا وَقَبَۙ ﴿٣﴾ وَمِنْ شَرِّ النَّفَّاثَاتِ فِي الْعُقَدِۙ ﴿٤﴾ وَمِنْ شَرِّ حَاسِدٍ اِذَا حَسَدَ 

Nas Suresi Okunuşu

Felak Suresi Fazileti ve Sırları

Birçok kişi büyüye karşı okunduğunu düşünse de Felak Suresi birçok şerden ve beladan koruyucu niteliktedir. Efendimiz (SAV) Felak ve Nas sureleri inmeden önce insanların ve cinlerin şerrinden Allah’a çeşitli dualarla sığınsa da, Bu sureler nazil olduktan sonra sadece bu surelerle sığınmıştır.

Felak Suresi fazileti bu örnekten oldukça iyi anlaşılabilir. Felak Suresi sırları ise hadisi şeriflerle ve rivayetlerle şu şekilde sıralanabilir:

 • Cabir (RA)’dan rivayetle: Efendimiz (SAV) bana ‘Ey Cabir oku!’ dedi. Bende ‘Anam Babam sana kurban olsun, ne okuyayım?’ diye sorduğumda ‘Felak ve Nas Surelerini oku dedi.’ Bende okudum. Bunun üzerine Rasulullah ‘Bu iki sureyi oku, bunlar gibisini asla okuyamayacaksın.’ Dedi.
 • Efendimiz (SAV) buyurdu ki: İhlas, Nas ve Felak Surelerini sabah akşam 3 defa oku bunlar sana kafidir.’
 • İmamı Rabbani Hazretleri sıkıntıya düşmüş kişilerin 4 kul’leri yani ‘İhlas, Felak, Nas ve Kafirun’ surelerini çok okumak gerektiğini belirtmiştir.
 • Rivayet edilir ki: Beş vakit namazın ardına Felak Suresini 3 kere okuyan kimse dünyevi kazalardan ve semavi belalardan korunur.
 • Rivayet edilir ki: Bu sureyi okumaya devam eden kimseye Allah, kolay bir şekilde rızık nasip eder, kalbi kara kişilerin hasedinden, her türlü şer ve kötülükten de muhafaza eder.
 • Rivayet edilir ki: Son nefesini veren kimseye bu sure okunursa ruhu bedenden daha kolay ayrılır.
 • Rivayet edilir ki: Yatağa girmeden bu sure okunurda yatağa öyle girilirse vesvesesiz ve korkusuz bir uyku uyunur.
 • Rivayet edilir ki: Sihir ve büyüyü etkisiz hale getirmek için Felak ve Nas surelerinin 41 defa okunmasında çok fayda vardır.

Kişi kendine büyü yapılacağından habersiz olacağı için ve gözden (nazardan) korunmak için mutlaka Felak ve Nas Surelerini okumayı alışkanlık haline getirmelidir. Bu şekilde Allah’a sığınanlar Allah’ın izniyle her türlü musibetten, beladan ve şerden korunur.

İhlas Suresi’nin Çok Önemli Faziletlerini Biliyor Musunuz?

Felak Suresi Okumanın Önemi

Kuran’da bütün sureler önemlidir. Ancak bazı surelerin üzerinde çok daha fazla durulmuş ve onların daha fazla önem arz ettiği belirtilmiştir. Felak Suresi önemi ise Efendimiz (SAV) tarafından şu şekilde özetlenmiştir. ‘Bu gece indirilen ayetler var ya, onlar gibisi hiç görülmemiştir.’ Bu şekilde Rasulullah, Felak Suresi okumanın önemini çok iyi özetleyerek bizlere yol göstermiştir.

Facebook  Twitter

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*