Nas Suresi

Facebook  Twitter

Nas Suresi 6 Ayetten oluşan Nas Suresi Medine’de indirilmiştir. Sure cinlerin ve insanların şerrinden Allaha sığınılması gerektiğini konu edinmiştir.


İçindekiler

 • Nas Suresi Hakkında Bilgi
 • Nas Suresi İnişi
 • Nas Suresi Türkçe Okunuşu
 • Nisa Suresi Anlamı
 • Nas Suresi Arapça Okunuşu
 • Nas Suresi Fazileti ve Sırları
 • Nisa Suresi Okumanın Önemi

Sure ismini ilk ayette geçen Nâs kelimesinden almıştır, bu kelime mealen ‘insanlar’ anlamına gelir.

Kuran’da 604. Sayfada yer alan bu sure Felak Suresi ile birlikte ‘Muavvizeteyn’ adıyla da anılır. Kuran’da son sure olan Nas Suresi nüzul sebebi ise Hz Aişe ve İbn Abbas’tan rivayetle şu şekildedir.

 • Efendimize yapılan büyü ve surenin inişi

Yahudi bir çocuk Efendimiz (SAV)’e hizmet ederdi. Yahudiler çocuğun aklını çelerek tarağından birkaç diş ve taradığı saçlarından birkaç tel almalarını söyledi. Çocukta bunu yaptı. Yahudiler bunları kullanarak Efendimiz (SAV)’e büyü yaptılar.

Bunu yapan kişi İbn A’sam adında birisiydi. Büyüyü yaptıktan sonra Zervan adlı kuyuya attılar. Bu kuyu Züreyk Oğullarının kuyusudur. Bu büyünün ardından Efendimiz (SAV) rahatsızlandı, saçları dağıldı. Altı ay süreyle kadınlara gittiğini görüyor, ama onlara yaklaşmamış oluyordu. Erimeye başlamıştı, bir iş yaptığını sanıyor ama yapmıyordu.

Ancak başına ne geldiğini bilmiyordu. Uyuduğu bir zaman rüyasına iki melek girdi. Birisi başucuna diğeri de ayakucuna oturdu. Ayakucuna oturan başucuna oturana ‘Adamın nesi var.’ Diye sordu. Başucundaki ‘Hasta olmuş.’ Dedi. Ayakucundaki ise ‘Neden hastalanmış?’ dedi.

Başucundaki ‘Kendisine büyü yapılmış’ diye söyledi. ‘Ona kim büyü yapmış?’ diye sorulunca da. ‘Yahudi Lebid İbn A’sam.’ Demiş. ‘Ona ne ile büyü yapılmış?’ sorusuna da: ‘Tarağındaki saçı ve tarağı ile’ cevabını vermiş. ‘Peki, o büyü nerde?’ diye sorulunca ‘Bir hurma çiçeğinin kabuğunda, Zervan kuyusunun dip taşının altında.’ Diye cevap vermiş ve Efendimiz (SAV) o sırada uykusundan uyanmış:

‘Ey Aişe, farkında mısın Allah bana ilacımı bildirdi.’ Buyurmuş, sonra da Zübeyr, Ammar İbn Yasin ve Ali’yi o büyüyü getirmeye göndermiş. Kuyunun dibinden büyüyü alıp geldiklerinde içinde Efendimiz (SAV)’in saçından düşen mübarek saçı, tarağından kırılmış iki diş ve yanında ise bağlanmış bir ip varmış. İpin üzerinde ise 12 düğüm.

Bunun üzerine Allah Felak Ve Nas Surelerini nazil etmiş ve bu surelerden her bir ayet okunduğunda bir düğüm çözülmüş. Efendimiz (SAV) ondan her bir düğüm çözüldüğünde bir ferahlama hissediyormuş. Nas Suresi iniş sebebi bu şekildedir.

Nas Suresi Okunuşu

Kul e’uzü birabbinnâsi.
Melikinnâsi. İlâhinnâs.
Min serrilvesvâsilhannâs.
Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi.
Minelcinneti vennâs.

Nas Suresi Türkçe Anlamı

De ki:insanların kalplerine vesvese sokan [insan Allah’ı andığında] pusuya çekilen cin ve insan şeytanın şerrinden insanların Rabbine , insanların Melikine [mutlak sahip ve hakimine] . insanların İlahına sığınırım.

Nas Suresi Arapça Okunuşu

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ

قُلْ اَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِۙ ﴿١﴾ مَلِكِ النَّاسِۙ ﴿٢﴾ اِلٰهِ النَّاسِۙ ﴿٣﴾ مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِۙ ﴿٤﴾ اَلَّذ۪ي يُوَسْوِسُ ف۪ي صُدُورِ النَّاسِۙ ﴿٥﴾ مِنَ الْجِنَّةِ وَالنَّاسِ

Felak Suresi Okunuşu

Nas Suresi Fazileti ve Sırları

Hakkında birçok Hadis-i Şerif bulunan Nas Suresi Kuran’ kerimdeki en son surelerden bir tanesidir. Ebu Said şöyle rivayet etmiştir. ‘Efendimiz Cinlerin ve insanların nazarından Felak ve Nas Sureleri nazil oluncaya kadar çeşitli dualarla Allah’a sığınırdı. Bu sureler inince yalnız bu iki sureyle Allah’a sığınmıştır.

 • Efendimiz (SAV) şöyle buyurmuştur: ‘Akşama ve sabaha eriştiği zaman Felak, Nas ve İhlas surelerini üç defa oku! Her türlü şerre karşı sana yeter’
 • Efendimiz (SAV) buyurdu ki: ‘Her kim Cuma namazından sonra oturduğu yerde. İhlas, Felak ve  7 defa  okursa, bir dahaki cumaya kadar muhafaza edilir.’
 • Rivayet edilir ki: Nas suresini devamlı okumayı alışkanlık haline getiren kimse, her zaman sıhhat ve afiyette olur. Nazara karşı korunur.
 • Rivayet edilir ki: Son nefesini vermekte olan kimse için bu sure okunursa, ruhu bedeninden daha kolay çıkar.
 • 10 Sure vardır ki 10 şeyi engeller. Bunlardan bir tanesi de Nas Suresi olup vesveseyi engeller.
İhlas Suresi’nin Çok Önemli Faziletlerini Biliyor Musunuz?

Nas Suresi Okumanın Önemi

Efendimiz’e yapılan büyüye karşı indirilmiş olan Nas Suresi insanın cin ve insanların şerrinden Allah’a sığınması gerektiğini belirtmektedir. Nas Suresi önemi bu şekilde daha kolay idrak edilebilir. Bu nedenle sıklıkla okunması gereken surelerden olan Nas Suresi okumak insanı şerden emin kılar.

Facebook  Twitter

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*